РАЗМЕР НА ФИНАНСОВАТА ПОМОЩ
Съфинансирането в размер на 25% от стойността за обновяване на сградата, което собствениците на жилища трябва да осигуряват за мерки за енергийна ефективност на жилищата си по проект "Енергийно обновяване на българските домове" по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 ще се осигури от държавата.
За всяка одобрена сграда собствениците ще получат финансова помощ от 75% от стойността на бюджета за обновяване на съответната сграда/блок-секция (разходи за строително-монтажни работи; изготвяне на технически/работни проекти; оценка на съответствието; авторски и строителен надзор; разходи, свързани с въвеждането на обекта в експлоатация; разходи, свързани с набавянето на необходимите разрешителни документи).
Собственици на самостоятелни обекти, в които се упражнява стопанска дейност, заплащат 100% от разходите в съответствие с притежавания дял от общите части. Oт oперативната програма ще се покрият изцяло разходите за обследване за установяване на техническите характеристики на сградата, включително изготвяне на технически паспорт и обследване за енергийна ефективност.
Във връзка с реализирането на проекта Фонд за жилищно обновяване ще подпомага процеса по обновяване чрез предоставяне на заеми/банкови гаранции. Неговата цел е да подпомогне сдруженията на собствениците или отделните собственици на самостоятелни обекти в многофамилни жилищни сгради да осигурят техния дял от 25% от бюджета за обновяване на съответната сграда/блок-секция.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ
- подмяна на дограма (прозорци, врати и др.);
- топлинна изолация на външни ограждащи елементи (външни стени, покриви и др.);
- основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина/котелни стопанства или прилежащите им съоръжения, собственост на собствениците на самостоятелни обекти и смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект;
- изграждане на инсталации за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници – слънчеви системи за осигуряване на енергия за собствени (битови) нужди, които не генерират приходи в процеса на експлоатация на съоръженията;
- ремонт или подмяна на вътрешна отоплителна/охладителна/вентилационна инсталация, включително радиаторни термостатични вентили и разпределители в общите части на сградата/блок-секцията;
- ремонт на електроинсталация в общите части и въвеждане на енергоспестяващо осветление в сградата/блок секцията;
- инсталиране на автоматизирани сградни системи за управление, в т.ч. балансиране, регулиране и др. на потреблението на топлинна и електрическа енергия към локалните източници, собственост на собствениците на самостоятелни обекти в общите части на сградата/блок-секцията;
- газифициране на сгради (вътрешна сградна разпределителна мрежа и котел/котли), при наличие на изградена до сградата разпределителна газопроводна мрежа;
- съпътстващи строително-монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на сградата/блок-секцията в резултат на изпълнените мерки с енергоспестяващ ефект.
КРИТЕРИИ ЗА ДОПУСТИМОСТ НА СГРАДИТЕ
Териториален обхват - 36 градски центрове.
Обособеност - сградата/блок-секцията трябва да отговаря едновременно на следните определения:
- многофамилна жилищна сграда - сграда, предназначена за постоянно обитаване, в която най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ се заема от жилища и която е с 6 или повече обособени самостоятелни обекти с жилищно предназначение съответно на 3 и повече етажа.
- сграда/блок-секция - строителна единица със самостоятелно функционално предназначение, която притежава отделни ограждащи от външния въздух конструкции и елементи и има самостоятелно обособен генератор на топлина/студ или няма генератор на топлина/студ. Сграда/блок-секция е и вход/входове, които покриват изискванията по предходното изречение.
Възраст - проектирането на сградата да е започнало преди 26 април 1999 г.
Състояние на носещата конструкция - сградата да е конструктивно устойчива (установява се след извършване на техническото обследване).
Проект BG161РО001-1.2.01-0001 „Енергийно обновяване на българските домове” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007 – 2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие.
Кандидатстване
В рамките на кандидатстването от страна на собствениците ще има най-общо два етапа:
Етап 1 подаване на заявление на интерес и подкрепа
Заявлението ще се подава пред проектния мениджър. За да се подаде това заявление не е необходимо да има регистрирано Сдружение на собствениците (СС). В рамките на този етап ще се провери дали сградата отговаря на формалните критерии. Заявлението представлява декларация за заявения интерес от страна на етажната собственост/СС от обновяване и желание за получаване на услуги по оценка на допустимостта на сградата, изготвяне на индикативен бюджет, подкрепа за извършване на необходимите подготвителни работи за внасяне на заявление за финансова помощ.
Необходимо е постигнато съгласие от собствениците на самостоятелни обекти, представляващи поне 67% идеални части от общите части. Съгласието се оформя в протокол/и на Общото събрание, който включва решение за кандидатстване на сградата за обновяване и упълномощаване на лице да подаде Заявление за интерес и подкрепа до Проектния мениджър; решение за подаване на Заявление за интерес и подкрепа към Проектния мениджър; решение за разпределение на идеалните части от общите (при необходимост); съгласие на всички собственици на самостоятелни обекти да осигурят достъп по предварително съгласуван график до всеки самостоятелен обект от етажната собственост.
Ако сградата отговаря на формалните критерии и съответно е одобрено заявлението за интерес и подкрепа се стартират следните стъпки: изготвяне на индикативен бюджет на сградата и разпределение на разходите на всеки собственик на самостоятелен обект (от ПМ); изготвяне на справка за начина на финансиране от страна на собствениците на самостоятелни обекти (от ПМ); създаване на Сдружение на собствениците, ако до този момент не е налично (по реда на Закона за управление на етажната собственост с помощта на ПМ); търсене на възможности за кредити и решаване на проблеми с неплатежоспособни.
Етап 2 подаване на заявление за финансова помощ и изпълнение на обновяване за енергийна ефективност
За подаване на това заявление най-общо е необходимо наличието на регистрирано Сдружение на собствениците и събрани 500 лв. за всеки самостоятелен обект. Заявлението се подава пред ПМ в съответния район/гр. София.
Ако всички необходими документи са налични и заявлението бъде одобрено се сключва споразумение между МРРБ и Сдружението на собствениците.
В осигуряването и окомплектоването на тези необходимите документи, собствениците ще бъдат подпомагани от проектните мениджъри.
При одобрена сграда се изготвя:
- техническо обследване, което установява дали сградата/блок секцията е конструктивно устойчива;
- обследване за енергийна ефективност, което определя какви енергоспестяващи мерки са необходими за сградата/блок секцията;
- технически/работен проект на сградата/блок секцията, който се одобрява и се издава разрешение за строеж
- след което се започва със строително-монтажните работи по сградата/блок секцията.
След сключване на споразумението с МРРБ собствениците следва да осигурят 30% от техния дял. Остатъкът от сумата, като се приспаднат предварително събраните 500 лв. от всеки апартамент, трябва да бъде преведен преди възлагане на строително-монтажните работи.
За всяка одобрена сграда собствениците ще получат финансова помощ от държавата от 75% от стойността на бюджета за обновяване на съответната сграда/блок секция (разходи за строително-монтажни работи; изготвяне на технически/работни проекти; оценка на съответствието; авторски и строителен надзор; разходи, свързани с въвеждането на обекта в експлоатация; разходи, свързани с набавянето на необходимите разрешителни документи).